office@uny.org.ua
+380689901134

Проект «Lawyer for NGOs»

Деталі проекту

customer
Донор/Грантодавець

В пошуках

date start
Початок проекту

Грудень 2021

date end
Закінчення проекту

Діючий проект

Мета проекту – створення ефетивного механізму правової допомоги ІГС та волонтерів в умовах стрімко зростаючого попиту.

Категорії проекту:
  • Права ІГС та волонтерів

Початок ідеї

Як ідея окремого проєкту «Lawyer for NGOs», сформувалась у грудні 2021 року, коли серед більшості з населення України почало з’являтись передчуття повномасштабної війни, що у свою чергу стало поштовхом для активізації  інститутів громадянського суспільства (ІГС) та волонтерів. ІГС почали шукати можливості допомагати територіальній обороні, що формувалось, як окрема ланка достатньо серйозного супротиву України від ворога.

До грудня 2021 року попит був доволі стандартним і він стосувався більше правової допомоги при здійсненні реєстраційних дій ІГС, адвокації внесення змін у законодавства України, реалізації/впровадження грантових проєктів, зборів невеликих благодійних сум на рахунки організацій з метою допомоги незахищеним верствам України. 

У більшості випадків звертались офіційно зареєстровані ІГС, які мали час для вирішення питання та кошти для оплати юриста. Процент «гарячих» звернень був доволі низьким, до 7-8% від загальної кількості. Кількість ІГС, які просили допомогти безкоштовно,  складало не більше 7-15 у рік. 

Різке зростання обсягів консультування

Із грудня 2021 року ситуація різко змінилась, а запити стали іншими. Звертатись стали як офіційно зареєстровані волонтери, так і початківці, що тільки вчора вперше дізнались про волонтерство,  як офіційно зареєстровані ІГС, так і незареєстровані ініціативні групи, які сформувались за пару днів.

Питань було багато, деякі були з них доволі прості, а деякі були справжніми викликами, такі як:

  • реєстрація територіальної оборони;
  • підготовка документів для ввезення гуманітарної допомоги в України, включно військового оснащення;
  • оформлення документів щодо збору благодійних коштів, включно за кордоном; закупка через ІГС товарів та передача їх на баланс військових частин та інше. 

При чому все треба було робити максимально швидко, а коштів для оплати юристів у більшості випадків взагалі не було. Якщо порівняти із 2021 роком, то кількість «гарячих» звернень у 2022 році з кожним днем збільшувалось у рази, і вже після 24.02.2022 року це вже складало приблизно ¾ від загальної кількості. Щодо оплати, то після 24.02.2022 року  70-85 % звернень складали саме прохання надати юридичну допомогу безкоштовно або за мінімальну/символічну суму. 

Враховуючи це, нашою ідеєю , було систематизувати інформацію та надавати її у форматі колективного консультування, щоб економити час, ресурси юриста, а також кошти ІГС та волонтерів.

Реалізація

Спершу з’явився чат у ФБ/Телеграм каналі для знайомих ІГС та волонтерів, ініціативних груп, а пізніше https://t.me/lawyer_for_NGOs «Юридичні безкоштовні консультації для волонтерів та неприбуткових організацій (громадські об’єднання, благодійні та релігійні організації тощо)» (створено 05.01.2022 року). У цьому телеграм каналі розміщуються відповіді на питання, з якими систематично звертаються ІГС та волонтери, або які є складні в принципі (як фінмоніторинг). ІГС та волонтери мають змогу написати питання у коментарях. 

Таким чином даний телеграм канал став одним із пробних способів перекриття запитів на первинні безкоштовні консультації ІГС та волонтерів, які на той проміжок часу не надавались жодним іншим юристом. Крім цього Лілія Вірьовкіна надавала багато усних безоплатних консультацій, враховуючи відсутність у ІГС та волонтерів можливості для оплати, і також терміновості їх проблем. 

progress
Розвиток проекту

Починаючи з перших місяців осені ситуація із зверненнями стала покращуватись, зменшилось кількість, звернення почали не такими терміновими. Деякі ІГС та волонтери почали звертатись із пропозицією створення іншого формату для отримання правової допомоги. З’явилась ідея створення повноцінного сайту, де будуть розміщатись у відкритому правоосвітні статті, а також будуть представлені безкоштовні та оплатні правоосвітні школи для ІГС та волонтерів. 

Із часу створення телеграм каналу юридичну допомогу отримали більше 300 інститутів громадянського суспільства та більше 100 волонтерів. За цей час ІГС та волонтери звертались мінімум по 3 рази, таким чином загальна кількість консультацій за рік складає більше 1200″.

report new
Плани на майбутнє

1. Створення такого юридичного хабу/коворкінгу, у який зможуть звертатись інститути громадянського суспільства України та волонтери за безкоштовною юридичною/правової допомогою, якщо у них не буде достатньо фінансування для отримання подібної допомоги за кошти. Юристи такого хабу будуть працювати у форматі відкритого прозорого офісу, куди можна буде звернутись у будь який день за узгодженим часом. У такому коворкінгу можна буде пройти стажування молодим юристам, які планують працювати із ІГС. Також будуть проводити платні та безкоштовні тренінги для ІГС та волонтерів.

2. Цей проєкт передбачає діяльність у форматі правоосвітнього сайту, де буде у вільному доступі буде розміщатись уся необхідна інформація про ІГС. Також на цьому сайті будуть онлайн правоосвітні платні та безкоштовні школи для ІГС та волонтерів.

3. Окремим напрямком має стати адвокаційна діяльність у напрямку зміни законодавства України щодо ІГС та волонтерів. Вона має грунтуватись саме на практиці, реальних кейсів із полей. Це буде основна вимога для внесення змін у законодавство України – вчасна реакція на запити низових ІГС, які працюють у “полях”.

Запуск сайту запланований 01.01.2023 року. 

Потреби

Весь 2022 рік Громадська організація «Ти потрібен Україні» самостійно без грантів та іншої фінансової допомоги реалізовувала цей проєкт, але наразі ми шукаємо можливості для подальшого фінансування проєкту. У разі зацікавленості просимо Вас задонатити на реалізацію проєкту або зв’язатись з нами для можливості співпраці/донорства з Вашого боку (посилання на контакти). 

    Відправити нам листа

    Згода на зберігання та обробку моїх персональних даних на цьому сайті