Неприбутковим організаціями при здійсненні статутної діяльності часто доводиться стикатись із Фізичними особами-підприємцями (ФОП) та співпрацювати із ними.
У наших статтях Чи може ФОП 2 групи надавати послуги громадській або благодійній організації та Кведи контрагентів, з якими неприбуткові організації укладають договори. Ч.1 спробували познайомити читачів із можливостями та ризиками такої співпраці.
У цій статті розглянемо особливості нарахування та сплати ФОП на 3 групі єдиного податку за зниженою ставкою 2 % (далі – ЄП) та єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ).
Для чого? А тому, що ці ФОП все одно приходять у неприбуткову організацію, яка виступає замовником послуг/робіт, консультуватись, як їм вести бухгалтерський облік, звітувати та сплачувати податки.
Головною умовою, на яку треба звернути неприбутковим організаціям при допомозі таким ФОПам: бухгалтер неприбуткової організації, який виступає замовником послуг/робіт, не може бути одночасно по документам оформлений бухгалтером ФОПа, який є виконавцем цих робіт/послуг.
А то прийде до Вас Гетьманцев та скаже, що це ознака трудових відносин, а це ФОП є так званий “зарплатний” (неофіційний термін). Пам’ятаємо про це)
Що каже закон?
Єдиний податок – звітування, сплата
На період дії воєнного стану важливо пам’ятати про застосування спеціальних положень податкового законодавства, що містяться у Підрозділі 8 “Особливості справляння ЄП та фіксованого податку” Розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Введення їх у дію відбулося завдяки прийняттю Закону України від 15.03.2022 р. № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».
Ці зміни стосуються безпосередньо самої ставки ЄП, визначення податкового (звітного) періоду та терміну подання звітності щодо нарахованого розміру ЄП для ФОП третьої групи на спрощеній системі оподаткування.
Для наочної демонстрації відмінностей пропонуємо ознайомитись з наступною порівняльною таблицею.
Звертаємо увагу, що строк сплати нарахованого розміру ЄП в обох випадках становить 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання звітності.
Тобто спершу звітуємо, а потім ще маємо 10 календарних днів для сплати ЄП.
Нюанс* – на період дії воєнного стану платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені Підрозділом 8 Розділу ХХ ПКУ, звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з податку на додану вартість, а їх реєстрація платником податку на додану вартість є призупиненою (п. 9.5 Підрозділу 8 Розділу ХХ ПКУ).
Нарахування єдиного податку
Наказом Мінфіну від 26.04.2022 р. № 124 «Про затвердження форми податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні» (далі – Наказ Мінфіну № 124) було затверджено спеціальну форму звітної (податкової) декларації, у відомостях якої відображається нараховані та належні до сплати суми ЄП та ЄСВ.
Алгоритм дій:
Електронний кабінет платника податку → розділ «Ведення звітності» → Клавіша «Створити» щодо відповідного місяця року → Обрати форму «F01 Прибуток».
Далі у випадаючому списку необхідно обрати «Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи на перiод дiї воєнного, надзвичайного стану в Україні» (ідентифікатор форми F0103203).
Під час заповнення декларації варто перевірити ідентифікаційні дані платника єдиного податку та найменування та місцезнаходження контролюючого органу, який здійснював реєстрацію такого платника у Реєстрі платників єдиного податку, які мають підтягуються автоматично.
Дохід у якості бази оподаткування для ФОП третьої групи, що сплачують ЄП у розмірі 2 %, обчислюється з урахуванням положень ст. 292 ПКУ у загальному порядку без будь-яких додаткових особливостей.
Приклад: ФОП третьої групи зі ставкою ЄП 2 %, надаючи правові послуги (КВЕД 69.10 – Діяльність у сфері права), в період з 01.01.2023 р. по 31.01.2023 р. отримав винагороду 10 000 грн відповідно до умов укладеного договору та акту приймання-передачі.
Ці 10 000 грн, з урахуванням положень ст. 292 ПКУ, вважаються його місячним доходом.
Відповідно, розмір ЄП за ставкою 2 %, що підлягає нарахуванню та сплаті цим ФОП за січень 2023 р., буде дорівнювати 200 грн (10 000 грн х 0,02 = 200 грн).
Вносимо у рядок: «Обсяг доходу за податковий (звітний) місяць, що оподатковується за ставкою 2 відсотки доходу» – 10 000 грн
Вносимо у рядок: «Сума податкових зобов’язань за податковий (звітний) місяць» – 200 грн.
Заповнену декларацію, засвідчену електронним цифровим підписом ФОП-платника, треба направити до контролюючого органу не пізніше, ніж 20.02.2023 р., а сплатити суму нарахованого ЄП – не пізніше 02.03.2023 року.
Сплата ЄП відбувається за актуальними реквізитами бюджетного рахунку, відкритого Держказначейством, які містяться в Електронному кабінеті платника у розділі «Стан розрахунків з бюджетом», або на офіційному сайті ДПС України у розділі «Рахунки для сплати платежів».
ЄСВ – звітування, сплата
Одразу нагадаємо, що відповідно до п. 919 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (надалі ЗУ № 2464)
“Тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому положення абзацу другого пункту 2 частини першої статті 7 цього Закону щодо таких періодів для таких осіб не застосовується.
При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.”
Але слід пам’ятати, що несплата платежів єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) позбавляє ФОП права на зарахування строку такої несплати до пенсійного та соціального страхового стажу.
Також зверніть увагу, що законодавець не пояснює, що буде потім із цими заборгованостями по несплаті ЄСВ. Можливо, буде прийнята окрема процедура/порядок по їх погашенню.
Тому ми, автори даної статті, радимо Вам використовувати цю пільгу по тимчасовій несплаті ЄСВ тільки у тому випадку, якщо у Вас на рахунках ФОП немає коштів, Ви у цей час не отримує доходу. Інакше, за наявності доходу, краще все таки потроху сплачувати ЄСВ, хоча б із заборгованістю в часі.
Сплата ЄСВ проводиться відповідно до норми абз. 3 ч. 8 ст. 9 ЗУ № 2464, а саме за період, що дорівнює календарному кварталу, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ. При цьому законом не обмежується право сплачувати ЄСВ авансовими платежами за кожен місяць кварталу у строк до 20 календарного дня такого місяця поточного кварталу.
Сплачувати ЄСВ необхідно за актуальними реквізитами небюджетного рахунку, відкритого Держказначейством відповідному податковому органу, в якому ФОП перебуває на обліку. Знайти такі реквізити можна на офіційному сайті ДПС України у розділі «Рахунки для сплати платежів».
Практичні питання щодо заповнення річної звітності за ЄСВ
Ситуація 1: Ви весь рік були на 3 групі 2% АБО Ви переходили з 3 групи 5 % на 3 групу 2%, то Ви заповнюєте звітність по ЄСВ у Додатку № 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» до свого звіту «Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи на перiод дiї воєнного, надзвичайного стану в Україні» (ідентифікатор форми F0103203) ЗА ГРУДЕНЬ + звіт за ЄСВ. Звіт подається по тій формі, на якій Ви закінчили рік.
Ситуація 2: Ви весь рік були на 3 групі 5 %, то Ви заповнюєте звітність по ЄСВ у Додатку № 2 “Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску” до свого звіту “Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи – фізичної особи – підприємця” (ідентифікатор форми F0103308) ЗА РІК.
Висновки та рекомендації
Треба пам’ятати, що спрощені правила звітування і сплати ЄП у розмірі 2 %, а також можливість не сплачувати сплати ЄСВ для ФОП третьої групи – це тимчасові полегшення.
Наразі Кабінетом Міністрів України було розроблено та направлено на опрацювання до Верховної ради України законопроект № 8401 від 31.01.2023 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Законопроект).
У межах згаданого Законопроекту пропонується, зокрема, скоротити період дії особливого порядку оподаткування ФОП третьої групи, що сплачують ЄП у розмірі 2 %, до 01.07.2023 р.
З повагою,
автори статті Черняченко Дмитро та Вірьовкіна Лілія
У разі необхідності індивідуальної консультації, звертайтесь на office@uny.org.ua
Не забувайте підписуватись у наш телеграм канал, там можна коментувати та задавати питання https://t.me/lawyer_for_NGOs
Підтримати проєкт можна на рахунок UA063052990000026008050287340
Отримувач ГО «Ти потрібен Україні», код за ЄДРПОУ 40112590
Приватбанк (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 305299),
Треба написати «благодійна допомога на статутну діяльність».