Кримінальна відповідальність волонтерів

Вступ

 

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, велика кількість наших громадян України почали займатися благодійною та волонтерською діяльністю з метою підтримки своєї батьківщини у боротьбі з країною-агресором. 

 

На жаль, останнім часом у ЗМІ з’являється все більше новин про проведення обшуків волонтерів та організацій в рамках відкритих кримінальних проваджень за ст. 201-2 Кримінального Кодексу України (далі – ККУ).

 

Прецеденти, відомі кейси 

 

У серпні 2022 року в центрі уваги громадськості опинилась ситуація, в яку потрапили волонтери Олесь Дзиндра (художник та громадський діяч) та Юрій Музичук (доброволець ТРО), яка пов’язана з переданням, нібито, за матеріальну винагороду третій особі автівок, які були придбані для передачі ЗСУ. Детально із цими кейсами можна ознайомитись у матеріалах Людмили Тягнирядно “Справи проти волонтерів: як силовики підставляють тих, хто допомагає армії” та Галини Терещук “Гуманітарна допомога ЗСУ і підозри волонтерам: що відбувається насправді?”.

 

Зі слів самого Олеся відомо, що йдеться про автівки, які він з волонтером Юрієм Музичуком придбав за кордоном на прохання і для потреб конкретних військових підрозділів – Української добровольчої армії і 80 десантно-штурмової бригади. 

 

До волонтерів зателефонувала раніше не відома їм особа, яка представилась Сергієм Шарко – співробітником Червоноградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Він повідомив, що, нібито, знайшов інформацію про волонтерів у телеграм-каналі та вирішив просити їх про невідкладну допомогу. 

 

Шарко попросив для підрозділу, яким опікується, автівки. Шарко також додав, що має «благодійний внесок» на закупівлю машин для фронту, зібраний коштами військових та їх родичів.

 

У підсумку, було досягнуто згоди щодо того, що Сергій Шарко передасть волонтерам гроші за ці автомобілі, щоб ті врешті придбали авто для тих підрозділів, з якими була первинна домовленість.  У день, коли автомобілі мали бути передані, Сергій Шарко приніс муляжі купюр, а волонтерів показово затримали та оголосили їм повідомлення про підозру у продажі гуманітарної допомоги, від імені благодійного фонду.

 

Що каже закон? 

 

Види благодійної діяльності

 

Стаття 5 Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” від 05 липня 2012 року   № 5073-VI ( надалі ЗУ № 5073) Види благодійної діяльності

“1. Благодійники спільно чи індивідуально можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного або кількох таких її видів:

1) безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав;

2) безоплатна передача бенефіціарам права користування та інших речових прав на майно і майнові права;

3) безоплатна передача бенефіціарам доходів від майна і майнових прав;

4) безоплатне надання послуг та виконання робіт на користь бенефіціарів;

5) благодійна спільна діяльність та виконання інших контрактів (договорів) про благодійну діяльність;

6) публічний збір благодійних пожертв;

7) управління благодійними ендавментами;

8) виконання заповітів, заповідальних відказів і спадкових договорів для благодійної діяльності;

9) проведення благодійних аукціонів, негрошових лотерей, конкурсів та інших благодійних заходів, не заборонених законом.”

 

Стаття 1 Закону  України “Про гуманітарну допомогу” від 22 жовтня 1999 року № 1192-XIV (надалі ЗУ № 1192) Визначення термінів і понять 

гуманітарна допомога – цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров’я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. 

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”;”

 

Стаття 1 Закону України “Про волонтерську діяльність” від  19 квітня 2011 року № 3236-VI (надалі ЗУ № 3236) Волонтерська діяльність та основні засади її провадження

“1. Волонтерська діяльність – добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги.

Волонтерська допомога – роботи та послуги, що безоплатно виконуються і надаються волонтерами.

Волонтерська діяльність є формою благодійної діяльності.”

 

Тобто волонтери займаючись волонтерською та гуманітарною діяльністю, які є видами благодійної діяльності, не мають право виходити за рамки діючого ЗУ № 5073-VI та ЗУ № 1192, ЗУ № 3236. Законодавство України не передбачений такий вид благодійної діяльності, як “перепродаж благодійної допомоги”.

 

Обов’язкова згода донорів для зміни цільового призначення благодійної допомоги 

 

 Стаття 6 ЗУ 5073 Благодійна пожертва. Благодійний грант  

“1. Благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.”

“5. Зміна цілей та порядку використання благодійної пожертви можлива за згодою благодійника або його правонаступників, а також на підставі рішення суду чи в інших випадках, визначених законом або правочином благодійника.”

 

Стаття 3 ЗУ № 1192 Підстави для здійснення гуманітарної допомоги та її переадресування 

“Зміну отримувача гуманітарної допомоги та її переадресування можливо здійснювати лише за погодженням з іноземними донорами за рішенням відповідного спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги.”

 

Стаття 8 ЗУ № 1192 Митне оформлення вантажів з гуманітарною допомогою 

“Товари (предмети), що ввозяться (пересилаються) як гуманітарна допомога, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню митним органам відповідними установами та організаціями незалежно від форми власності, з обов’язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма “Гуманітарна допомога. Продаж заборонено”, завіреного печаткою митника.”

 

Таким чином без згоди благодійників, донорів волонтери не мають права змінювати цільове призначення благодійної та/або гуманітарної допомоги. Якщо кошти були зібрані на автівки конкретних військових підрозділів, то волонтери мають купити та передати ці автівки виключно цим підрозділам.

 

Відповідальність за незаконне використання гуманітарної/благодійної допомоги

 

У квітні 2022 року, набрали чинності зміни до Кримінального кодексу України, пов’язані із криміналізацією незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги. 

 

Стаття 201-2 ККУ Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги

“1. Продаж товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використання благодійних пожертв, безоплатної допомоги або укладання інших правочинів щодо розпорядження таким майном, з метою отримання прибутку, вчинені у значному розмірі, –

караються штрафом від двох до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до чотирьох років.

  1. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі, –

караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

  1. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, або під час надзвичайного або воєнного стану, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.”

 

Висновки та рекомендації 

 

Отже, волонтери займаючись благодійною діяльність мають пам’ятати, що змінювати цільове призначення благодійної/гуманітарної допомоги без згоди благодійників та донорів, є грубим порушенням законодавства України та тягне за собою кримінальну відповідальність.

 

  • Будь які дії щодо розпорядження подальшою долею гуманітарною/благодійною допомогою потрібно узгоджувати з донорами/благодійниками. 

 

  • Якщо був публічний збір благодійної пожертви, то волонтери мають писати у ЗМІ чи у соцмережах пояснення, що вони не мають можливості використати кошти за призначенням і планують їх використовувати зі зміною цільового призначення. 

 

  • У випадках, коли благодійник/донор не згоден з порядком використання благодійно/гуманітарної  допомоги, то волонтери мають повернути офіційно йому кошти через банк.  Для цього благодійник/донор має звернутись з офіційним листом до волонтера та/або організації, яка збирала кошти, вказати коли та яка сума цим благодійником/донором була перерахована, з якого рахунку. Повернення відбувається тільки на той саме рахунок. Для повернення коштів обидві сторони – благодійник/донор та волонтер/організація, на рахунок якій збирали кошти, мають звернутись до банку відповідно до наявної у даному банку процедури.

 

З повагою.

Автори матеріалу : 

Волонтер, юрист Людмила Полянецька, 

Вірьовкіна Лілія