3 головних юридичних питання, пов’язаних з отриманням організаціями  грантів  

Донори та їх аудитори спілкуються однією термінологією, законодавець та податківці зовсім іншою. 

 

А Ви, громадська чи благодійна організація, між ними. І не знаєте куди ж бігти – до розумних чи красивих.

 

Для тих, хто стикається з грантовою діяльністю вперше, ці нюанси викликають надмірні страхи.  

 

Але почнемо з того, що бігти ні за ким не треба, а треба відстоювати власні права та інтереси.

 

Тому в цій статті розглянемо 3 юридичних питання, пов’язаних з отриманням грантів.  

Що каже закон? 
Так що таке грант? 

 

Проблема в тому, що термінів «гранту» багато, і усі вони різні за суттю.

 

Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26 листопада 2015 року № 848-VIII 

 

«грант – ФІНАНСОВІ ЧИ ІНШІ РЕСУРСИ, надані на безоплатній і безповоротній основі державою, юридичними, фізичними особами, у тому числі іноземними, та (або) міжнародними організаціями для розвитку матеріально-технічної бази для провадження наукової і науково-технічної діяльності, проведення конкретних фундаментальних та (або) прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок, зокрема на оплату праці наукових (науково-педагогічних) працівників у рамках їх виконання, за напрямами і на умовах, визначених надавачами гранту»

 

Закон України «Про культуру» від 14 грудня 2010 року № 2778-VI

 

«грант – ФІНАНСОВІ РЕСУРСИ, що надаються на безповоротній основі суб’єкту, який провадить діяльність у сфері культури, для реалізації культурно-мистецького проекту» 

 

Закон України «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» від  6 березня 2003 року № 601-IV

 

«грант – ГРОШОВІ КОШТИ (ФІНАНСОВІ РЕСУРСИ), що надаються на безоплатній, безпроцентній і безповоротній основі суб’єктам господарювання та фізичним особам за результатами конкурсного відбору, для реалізації програм, проектів, заходів, а також для інституційної підтримки суб’єктів видавничої справи незалежно від форми власності»

 

Податковий кодекс України дає визначення лише державного  гранту та/або від органу місцевого самоврядування 

Ст 14.1.277-1. ПКУ «бюджетний грант – цільова допомога У ВИГЛЯДІ КОШТІВ АБО МАЙНА, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проекту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом. Перелік надавачів бюджетних грантів визначає Кабінет Міністрів України» 

 

Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” від 5 липня 2012 року
№ 5073-VI

“Благодійним грантом визнається цільова допомога У ФОРМІ ВАЛЮТНИХ ЦІННОСТЕЙ, яка має бути використана бенефіціаром протягом строку, визначеного благодійником. До благодійних грантів застосовуються положення про благодійні пожертви, якщо інше не визначено законом.” 

 

Як бачимо, необхідно дуже обережно у власних договорах використовувати слово «ГРАНТ». 

 

Якщо Ваша організація має надати субгранти іншим організаціям у формі коштів –  питань немає, а ось якщо йдеться про передачу майна чи надання безкоштовних послуг, то тут вже виникають питання. Так, ЗУ «Про благодійну діяльність та благодійні організації» не вважає грантом надання безкоштовних послуг та/або майна, а інші нормативно -правові акти розглядають таку можливість.

 

Назви граф у бюджеті та описі гранту не тотожні предмету договорів

 

Почнемо з того, що отримання благодійної допомоги не вимагає підписання між благодійником та бенефіціаром письмового договору.  Можна просто перерахувати кошти на рахунок організації та вказати у платіжці «благодійна допомога», або передати майно по акту прийому -передачі матеріальних цінностей/благодійної допомоги.

 

Грантові заявки, бюджети проєктів та інша супутня документація – не відносяться до первинних документів, які перевіряються податківцями. Ці документи прирівнюються до внутрішньої переписки благодійника та бенефіціара з метою правильного розподілу коштів відповідно до вимог благодійника. Вони можуть бути навіть конфіденційними. 

 

Часто донори вимагають підписувати акти здійснення/реалізації проєктів, але цей документ також не передбачений чинним законодавством України. Не плутайте цей вид акту з актом надання послуг/виконання робіт, який є обов’язковим елементом при підтвердженні факту надання послуг/виконання робіт. 

 

До чого я веду? 

 

Донори/благодійники/грантодавці часто використовують формулювання, які містять  ніби назви “посад” (тому візьмемо це слово у лапки). Донори навіть можуть у бюджеті виправити Вашу графу «освітні послуги», по якій Ви плануєте укласти договір з ФОП,  на слово «тренер», бо так їм більше подобається. 

 

Донори/благодійники/грантодавці роблять це без прив’язки до нашого законодавства України про працю, це просто їх іноземна лексика. 

 

А ось податківці можуть сприймати такі «посади», як доказ наявності трудових відносин. 

 

Але не слід панікувати!

 

Якщо ці документи, які складає та вимагає від Вас донор/благодійник/грантодавець, не закріплені на рівні законодавства України, як обов’язковий елемент отримання благодійної допомоги, то значить ці документи не мають перевіряти податківці та органи Державної служби з питань праці. А якщо вони все таки перевіряють ці документи, то не мають на підставі них оформляти акт/висновок про порушення з Вашого боку.

 

Звісно, це дискусійне питання, але я б такий акт/висновок оскаржувала.

 

При цьому зверніть увагу, що ми не маємо права переносити з бюджету проєкту/грантової заявки ці так звані назви «посад» у договори з виконавцями проєкту. 

 

Якщо це трудові відносини, то назву посади вказуємо в трудовому договорі відповідно до Класифікатора професій.

 

Якщо це ЦПД та договір з ФОП, то у предметі договору вказуються не посади, а послуги та роботи, не залежно від того, що у бюджеті чи грантовій заявці вказано назва «посади». Так, у бюджеті проєкту може бути вказано «тренер», а ось у договорі з ФОП та/або ЦПД має бути «інші освітні послуги».   При чому, якщо це договір з ФОП, то назви послуг та/або робіт мають відповідати наявним у цього ФОП КВЕДам. 

 

Гірше, коли у Вас в договорах ЦПД та з ФОП вказано ці формулювання з бюджету «тренер», що є ознакою трудового договору. Ось тут  вже буде порушення. 

 

Одна графа бюджету проєкту та декілька виконавців по ньому 

 

Ще треба узгоджувати завчасно з донорами, скільки Ви маєте право залучати виконавців по 1 графі бюджету.

 

Загалом, якщо у бюджеті вказано ПІБ особи, то це «1 графа» – «1 особа». 

 

У іншому випадку, може бути декілька осіб по одній графі бюджету. 

 

При цьому це може бути окремі договори на кожного виконавця, так і один договір на декілька осіб, у якому лише один виконавець отримує кошти. 

 

Наприклад.

 

1 випадок:  Графа бюджету – освітні послуги Іванов І.І – 1 виконавець Іванов  – 1 договір з Івановим. Це може бути трудові відносини, ЦПД чи договір з ФОП. 

 

2 випадок: Графа бюджету – освітні послуги – 5 виконавців ХХХХХ – 5 договорів ХХХХХ. Це може бути трудові відносини, ЦПД чи договір з ФОП. 

 

3 випадок: Графа бюджету – освітні послуги – 5 виконавців ХУУУУ– 1 договір з виконавцем Х, а інші 4УУУУ виконавці на субпідряді у цього виконавця Х. Це може бути лише ЦПД чи договір з ФОП, які передбачають можливість субпідряду (при трудових відносинах особа має особисто здійснювати обов’язки). 

 

У випадку № 3 по акту наданих послуг вказуються “години” або “кількість послуг”, без вказання скільки людей залучаються у цю діяльність. При цьому, по загальному правилу Вам не треба брати у ФОП документи, що підтверджують будь яке оформлення субпідрядних відносин (якщо інше не вимагає Ваш донор). 

 

Висновки та рекомендації

 

Грант — це вид благодійної допомоги. Письмовий договір не обов’язково укладати.  Акт та бюджет проєкту та/або інші документи не є обов’язковими елементами усного та/або письмового благодійного договору. 

 

Оформлення людей треба робити по законодавству України – це може бути як трудові відносини, цивільно — правові та/або договір з ФОПом. 

 

Уточняємо у донора чи вичитуємо у його письмових вимогах, які саме позиції у проєкті мають бути оформлені по трудовому законодавству, а які можна по ЦПД та/або з ФОП. Назви «посад» з граф бюджету не переносимо у договори. 

 

Також не забувайте уточняти у донора, скільки осіб виконавців та/або договорів з виконавцями має бути по одній графі бюджету. 

 

 З повагою,

сподіваюсь я Вас не заплутала, 

Автор матеріалу Вірьовкіна Лілія

У разі необхідності індивідуальної консультації, звертайтесь на office@uny.org.ua 

Не забувайте підписуватись у наш телеграм канал, там можна коментувати та задавати питання https://t.me/lawyer_for_NGOs 

Підтримати проєкт можна на рахунок UA063052990000026008050287340

Отримувач ГО «Ти потрібен Україні», код за ЄДРПОУ 40112590 

Приватбанк (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 305299), 

Треба написати «благодійна допомога на статутну діяльність».