Донори та їх аудитори спілкуються однією термінологією, законодавець та податківці зовсім іншою.
А Ви, громадська чи благодійна організація, між ними. І не знаєте куди ж бігти – до розумних чи красивих.
Для тих, хто стикається з грантовою діяльністю вперше, ці нюанси викликають надмірні страхи.
Але почнемо з того, що бігти ні за ким не треба, а треба відстоювати власні права та інтереси.
Тому в цій статті розглянемо 3 юридичних питання, пов’язаних з отриманням грантів.
Що каже закон?
Так що таке грант?
Проблема в тому, що термінів «гранту» багато, і усі вони різні за суттю.
Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26 листопада 2015 року № 848-VIII
«грант – ФІНАНСОВІ ЧИ ІНШІ РЕСУРСИ, надані на безоплатній і безповоротній основі державою, юридичними, фізичними особами, у тому числі іноземними, та (або) міжнародними організаціями для розвитку матеріально-технічної бази для провадження наукової і науково-технічної діяльності, проведення конкретних фундаментальних та (або) прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок, зокрема на оплату праці наукових (науково-педагогічних) працівників у рамках їх виконання, за напрямами і на умовах, визначених надавачами гранту»
Закон України «Про культуру» від 14 грудня 2010 року № 2778-VI
«грант – ФІНАНСОВІ РЕСУРСИ, що надаються на безповоротній основі суб’єкту, який провадить діяльність у сфері культури, для реалізації культурно-мистецького проекту»
Закон України «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» від 6 березня 2003 року № 601-IV
«грант – ГРОШОВІ КОШТИ (ФІНАНСОВІ РЕСУРСИ), що надаються на безоплатній, безпроцентній і безповоротній основі суб’єктам господарювання та фізичним особам за результатами конкурсного відбору, для реалізації програм, проектів, заходів, а також для інституційної підтримки суб’єктів видавничої справи незалежно від форми власності»
Податковий кодекс України дає визначення лише державного гранту та/або від органу місцевого самоврядування
Ст 14.1.277-1. ПКУ «бюджетний грант – цільова допомога У ВИГЛЯДІ КОШТІВ АБО МАЙНА, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проекту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом. Перелік надавачів бюджетних грантів визначає Кабінет Міністрів України»
Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” від 5 липня 2012 року
№ 5073-VI
“Благодійним грантом визнається цільова допомога У ФОРМІ ВАЛЮТНИХ ЦІННОСТЕЙ, яка має бути використана бенефіціаром протягом строку, визначеного благодійником. До благодійних грантів застосовуються положення про благодійні пожертви, якщо інше не визначено законом.”
Як бачимо, необхідно дуже обережно у власних договорах використовувати слово «ГРАНТ».
Якщо Ваша організація має надати субгранти іншим організаціям у формі коштів – питань немає, а ось якщо йдеться про передачу майна чи надання безкоштовних послуг, то тут вже виникають питання. Так, ЗУ «Про благодійну діяльність та благодійні організації» не вважає грантом надання безкоштовних послуг та/або майна, а інші нормативно -правові акти розглядають таку можливість.
Назви граф у бюджеті та описі гранту не тотожні предмету договорів
Почнемо з того, що отримання благодійної допомоги не вимагає підписання між благодійником та бенефіціаром письмового договору. Можна просто перерахувати кошти на рахунок організації та вказати у платіжці «благодійна допомога», або передати майно по акту прийому -передачі матеріальних цінностей/благодійної допомоги.
Грантові заявки, бюджети проєктів та інша супутня документація – не відносяться до первинних документів, які перевіряються податківцями. Ці документи прирівнюються до внутрішньої переписки благодійника та бенефіціара з метою правильного розподілу коштів відповідно до вимог благодійника. Вони можуть бути навіть конфіденційними.
Часто донори вимагають підписувати акти здійснення/реалізації проєктів, але цей документ також не передбачений чинним законодавством України. Не плутайте цей вид акту з актом надання послуг/виконання робіт, який є обов’язковим елементом при підтвердженні факту надання послуг/виконання робіт.
До чого я веду?
Донори/благодійники/грантодавці часто використовують формулювання, які містять ніби назви “посад” (тому візьмемо це слово у лапки). Донори навіть можуть у бюджеті виправити Вашу графу «освітні послуги», по якій Ви плануєте укласти договір з ФОП, на слово «тренер», бо так їм більше подобається.
Донори/благодійники/грантодавці роблять це без прив’язки до нашого законодавства України про працю, це просто їх іноземна лексика.
А ось податківці можуть сприймати такі «посади», як доказ наявності трудових відносин.
Але не слід панікувати!
Якщо ці документи, які складає та вимагає від Вас донор/благодійник/грантодавець, не закріплені на рівні законодавства України, як обов’язковий елемент отримання благодійної допомоги, то значить ці документи не мають перевіряти податківці та органи Державної служби з питань праці. А якщо вони все таки перевіряють ці документи, то не мають на підставі них оформляти акт/висновок про порушення з Вашого боку.
Звісно, це дискусійне питання, але я б такий акт/висновок оскаржувала.
При цьому зверніть увагу, що ми не маємо права переносити з бюджету проєкту/грантової заявки ці так звані назви «посад» у договори з виконавцями проєкту.
Якщо це трудові відносини, то назву посади вказуємо в трудовому договорі відповідно до Класифікатора професій.
Якщо це ЦПД та договір з ФОП, то у предметі договору вказуються не посади, а послуги та роботи, не залежно від того, що у бюджеті чи грантовій заявці вказано назва «посади». Так, у бюджеті проєкту може бути вказано «тренер», а ось у договорі з ФОП та/або ЦПД має бути «інші освітні послуги». При чому, якщо це договір з ФОП, то назви послуг та/або робіт мають відповідати наявним у цього ФОП КВЕДам.
Гірше, коли у Вас в договорах ЦПД та з ФОП вказано ці формулювання з бюджету «тренер», що є ознакою трудового договору. Ось тут вже буде порушення.
Одна графа бюджету проєкту та декілька виконавців по ньому
Ще треба узгоджувати завчасно з донорами, скільки Ви маєте право залучати виконавців по 1 графі бюджету.
Загалом, якщо у бюджеті вказано ПІБ особи, то це «1 графа» – «1 особа».
У іншому випадку, може бути декілька осіб по одній графі бюджету.
При цьому це може бути окремі договори на кожного виконавця, так і один договір на декілька осіб, у якому лише один виконавець отримує кошти.
Наприклад.
1 випадок: Графа бюджету – освітні послуги Іванов І.І – 1 виконавець Іванов – 1 договір з Івановим. Це може бути трудові відносини, ЦПД чи договір з ФОП.
2 випадок: Графа бюджету – освітні послуги – 5 виконавців ХХХХХ – 5 договорів ХХХХХ. Це може бути трудові відносини, ЦПД чи договір з ФОП.
3 випадок: Графа бюджету – освітні послуги – 5 виконавців ХУУУУ– 1 договір з виконавцем Х, а інші 4УУУУ виконавці на субпідряді у цього виконавця Х. Це може бути лише ЦПД чи договір з ФОП, які передбачають можливість субпідряду (при трудових відносинах особа має особисто здійснювати обов’язки).
У випадку № 3 по акту наданих послуг вказуються “години” або “кількість послуг”, без вказання скільки людей залучаються у цю діяльність. При цьому, по загальному правилу Вам не треба брати у ФОП документи, що підтверджують будь яке оформлення субпідрядних відносин (якщо інше не вимагає Ваш донор).
Висновки та рекомендації
Грант — це вид благодійної допомоги. Письмовий договір не обов’язково укладати. Акт та бюджет проєкту та/або інші документи не є обов’язковими елементами усного та/або письмового благодійного договору.
Оформлення людей треба робити по законодавству України – це може бути як трудові відносини, цивільно — правові та/або договір з ФОПом.
Уточняємо у донора чи вичитуємо у його письмових вимогах, які саме позиції у проєкті мають бути оформлені по трудовому законодавству, а які можна по ЦПД та/або з ФОП. Назви «посад» з граф бюджету не переносимо у договори.
Також не забувайте уточняти у донора, скільки осіб виконавців та/або договорів з виконавцями має бути по одній графі бюджету.
З повагою,
сподіваюсь я Вас не заплутала,
Автор матеріалу Вірьовкіна Лілія
У разі необхідності індивідуальної консультації, звертайтесь на office@uny.org.ua
Не забувайте підписуватись у наш телеграм канал, там можна коментувати та задавати питання https://t.me/lawyer_for_NGOs
Підтримати проєкт можна на рахунок UA063052990000026008050287340
Отримувач ГО «Ти потрібен Україні», код за ЄДРПОУ 40112590
Приватбанк (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 305299),
Треба написати «благодійна допомога на статутну діяльність».