Особливості реєстрації неприбуткових організацій. Клони юридичних осіб.

У рекламі часто можна почути “Імідж ніщо, спрага все!”. 

Але коли ти усе життя будуєш своє “ІМ’Я”, то навряд із цим погодишся. 

У громадському секторі, на жаль, є погана тенденція – це крадіжки ім’я організації та/або назви проєктів.

Так, назву організації “Ти потрібен Україні” пару років тому намагались використати, як слоган до політичної програми, аж дві політичні сили. Навіть робили плакати із нею без нашої згоди.

Не хочемо зробити рекламу тим силам, хто спробував вкрасти, але зазначимо смішне. 

Перші – це були ультраправі, які ненавидять ЛГБТІ, і таким чином спробували визначити, хто ж насправді “потрібен Україні”. Другі – це молода та прогресивна політична сила, яка підтримує у тому числі ЛГБТІ. Так хотілось сказати: “Ребята, Ви вже якось визначьтеся, а то буде просто дуже комічно, коли Ви із одним ж тим слоганом “Ти потрібен Україні” вийдете один проти одного на майдан. Скажуть, що наша ГО “Ти потрібен Україні” спонсорує обидві з Вас”.

Тоді ми зупинили цей процес шляхом публічного підняття даного питання у соціальних мережах. По суті – ми висміяли ці політичні сили. 

У цій статті ми поговоримо про закріплені на законодавчому рівні запобіжники таких крадіжок найменування та/або назви організації. 

Різницю між найменування та назвою ми розглядали в попередніх статтях:

Найменування та назва громадської або благодійної організації;

Найменування та назва англійською мовою громадської або благодійної організації.

Що каже закон?
Тотожніть заборонена? 

Є у нас уявна Громадська організація “Сонечко” та Благодійна організація “Мрія”. 

Стаття 90 Цивільного кодексу України Найменування юридичної особи

“5. Юридична особа не має права використовувати найменування іншої юридичної особи.”

Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” від 15.05.2003 № 755-IV (далі – ЗУ № 755)

Стаття 16. Вимоги до найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу

“4. Найменування юридичної особи не може бути тотожним найменуванню іншої юридичної особи (крім органів місцевого самоврядування).”

Стаття 9 ЗУ № 755. Відомості Єдиного державного реєстру

“2. В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб:

1) найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності);”

Таким чином законодавець  заборонив створювати будь які юридичні особи із тотожнім найменування. Так, не може бути створена ще одна  Громадська організація “Сонечко” та ще одна Благодійна організація “Мрія”. 

А ось Благодійна організація “Сонечко” та Громадська організація “Мрія” можуть бути створені, бо при цьому змінюється організаційно – правова форма юридичних осіб, яка є частиною найменування. 

Закон України “Про громадські об’єднання” від 22.03.2012 № 4572-VI (далі – ЗУ № 4572)

Стаття 10 ЗУ № 4572 Найменування громадського об’єднання    

3. Найменування громадського об’єднання викладається державною мовою. Громадське об’єднання може також викласти свою власну назву, поряд з державною мовою, іноземною мовою або мовою національної меншини.                                                                                      

4. Власна назва громадського об’єднання не повинна бути тотожною власним назвам інших зареєстрованих громадських об’єднань.”

У цьому випадку ЗУ № 4572 більш імперативне за ЗУ № 755.

Оце формулювання «інших зареєстрованих громадських об’єднань» вбирає у себе дві організаційно – правові форми: громадські організації та громадські спілки. 

Тобто зараз існує Громадська організація “Сонечко”, але обмеження тотожності діє також і на створення громадської спілки із цієї назвою, а не тільки громадської організації. Дещо дивне обмеження або нечітке формулювання норми, що дає можливість сприймати саме так заборону. 

Що стосується благодійних організацій, то законодавець не зазначив відповідну норму в Законі України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” від 05.07.2012 № 5073-VI.

При чому жоден закон України чітко не пояснює, чи діє ця заборона тотожності щодо скороченої назви/найменування української мовою юридичних осіб та щодо найменування/назви англійською мовою. 

Наприклад, залишається без відповіді, чи не буде порушенням вимоги про тотожність, якщо:

Громадська організація “Сонечко” буде мати скорочене найменування ГО “СНК”, яке буде тотожне скороченому найменуванню іншій організації ГО “СНК”, де повна найменування буде Громадська організація “Сонце Нове Красиве”. 

Це дискусійне питання. Будемо раді, якщо до нас за допомогою звернуться неприбуткові організації, які мають подібні кейси, щоб ми змогли спробувати сформувати судову практику по ним. 

Що каже судова практика 

Звернемося до судової практики, справа №  59/20409.12.11 від 20.12.2011 року розглянута Господарським судом міста Києва

З позовом звернувся Всеукраїнський благодійний фонд “Серце до серця” з вимогою заборонити Всеукраїнській молодіжній громадській організації “Серце до серця” неправомірно використовувати найменування “Серце до Серця”, право на використання якого належить Всеукраїнському благодійному фонду “Серце до серця”. Ключовою причиною звернення є приниження ділової репутації позивача в громадській думці чи думці окремих громадян з точки зору здійснення благодійної діяльності.

Як бачите, назви тотожні, але найменування відрізняються. 

Суд виніс рішення: 

“Згідно ч. 1 ст. 90 ЦК України найменування юридичної особи містить інформацію про її організаційно-правову форму, тобто, складається з двох частин власне назви та організаційно-правової форми.

В даному випадку у сторін співпадають назви – «Серце до серця»- проте, не співпадають організаційно-правові форми – Всеукраїнський благодійний фонд та Всеукраїнська молодіжна громадська організація, тобто, в цілому найменування цих юридичних осіб не співпадають, тому порушення ч.5 ст. 90 ЦК України відсутнє.”

Якщо подивитись Юконтрол, то наразі аж декілька діючих юридичних осіб мають подібну назву:

БФ “СЕРЦЕ ДО СЕРЦЯ” / 26519573 

ВМГО “СЕРЦЕ ДО СЕРЦЯ” / 37515163 

БТ “СЕРЦЕ ДО СЕРЦЯ” / 39546104 CA “HEART TO HEART”

БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД “СЕРЦЕ ДО СЕРЦЯ” / 34354227 

БО ” БФ “СЕРЦЕ ДО СЕРЦЯ.” / 43426642 

Як перевірити самим найменування/назву?

Щоб уникнути таких неприємних “сюрпризів” при здійсненні реєстраційних дій, потрібно завчасно перевірити чи не зайнята назва (для громадських організацій) та/або найменування (для благодійних організацій), яке Ви хочете обрати.

Перевірити чи вільне найменування, яке Ви плануєте дати своїй організації, можна скориставшись відповідними відкритими реєстрами https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/ та https://youcontrol.com.ua/.

Для перевірки Вам потрібно: 

  1. перейти за посиланням; 
  2. оберіть поле “юридична особа”; 
  3. введіть найменування/назву, яке бажаєте перевірити. 

Краще одночасно перевіряти державною та іноземною мовами.

На жаль, реєстри не завжди показують найменування/назви англійською мовою, тому додатково можна вбити обрану Вами назву/найменування англійською мовою в ГУГЛ, перевірити декілька сторінок на тотожність.

Також останній спосіб – перевірка через ГУГЛ – є доречною тоді, коли Ви обираєте назву нового проєкту. 

Звертайте увагу на те, що назву/найменування Вашої організації може хтось використовувати, як назву проєкту, а значить імідж Вашої організації буде ґрунтуватися у тому числі на діяльності цього проєкту.

І добре, якщо назва “Сонечко” – це проєкт про розвиток дітей у місті М, а якщо це політичний слоган “зашквареного депутата”? 

Висновки та рекомендації 

Боротьба за побудову Вашого іміджа – це постійна щоденна робота.

Ця боротьба починається ще до того, як Ви підете реєструвати свою організацію.

Саме у той момент, коли у Вашій голові виникає ідея про найменування/назву Вашої організації, коли Ви відкриєте гугл та реєстри для перевірки найменування та/або назви – ВЖЕ починається відлік. 

За цей час Ви зіткнетеся з різними ситуаціями.

Навмисним та ненавмисним використання Вашого іміджу.

Навіть спроба знищити Вас через Ваше ж ІМ’Я. 

Якщо у Вас є фінансування, то краще запатентувати Ваше ім’я у різних форматах.

Якщо немає на це ресурсів, то не забувайте періодично перевіряти, що ж саме “видає ГУГЛ” на запит найменування/назви Вашої організації.

Якщо ж бачите, що вже з’явилися клони, то не чекайте, починайте реагувати. Боріться за збереження Вашого  іміджу! 

А які є методи боротьби – поговоримо у наступний раз. 

Автори матеріалу

Волонтерка – юристка Тарасенко Олександра та Вірьовкіна Лілія

 

У разі необхідності індивідуальної консультації, звертайтесь на office@uny.org.ua 

Не забувайте підписуватись у наш телеграм канал, там можна коментувати та задавати питання https://t.me/lawyer_for_NGOs 

Підтримати проєкт можна на рахунок UA063052990000026008050287340

Отримувач ГО «Ти потрібен Україні», код за ЄДРПОУ 40112590 

Приватбанк (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 305299), 

Треба написати «благодійна допомога на статутну діяльність».