Засновники неприбуткових організацій – часто це люди, про яких ніхто нічого не знає.
Організація функціонує. Є керівник, якого знають усі. Є команда, яка працює. Є загальні збори, які приймають важливі рішення.
А хто там засновники – це не дуже когось вже і цікавить. Не завжди ці засновники приймають активну участь у діяльності організації.
Але проходить час та треба здавати річне анкетування у банку. Як приклад.
Ось тоді банки починають мучать нас допитами “А хто ці засновники? Дайте їх паспорти! А чому в них адреса на окупованій території?” та інше.
І бігає той керівник із командою в паніці, шукає контакти, намагається вийти на засновників, які вже давно за кордоном живуть. Як варіант.
Ми вже познайомилися із процедурою анкетування банків у статті “Анкетування з боку банків. Неправомірні вимоги”
Так ось. У цій статті ми розглянемо саме нюанси процедури реєстрації організації в контексті засновників. Саме тоді, при реєстрації, визначається подальша доля організації.
Звертали увагу, що деяких організацій у графі засновники вказано просто “фізичні особи”, а в деяких – практично повний обсяг персональних даних? Ось тут і “зарита собака” (чи як там кажуть?).
З попередніми статтями на тему особливостей реєстрації неприбуткових організацій можете ознайомитись нижче:
Особливості реєстрації неприбуткових організацій. Протокол чи рішення.
Особливості реєстрація неприбуткових організацій. Клони юридичних осіб.
Мета та цілі створення неприбуткової організації/спілки
Всеукраїнський статус та територія діяльності громадського об’єднання
Вимоги до статутів громадської або благодійної організації. Ч.1
5 помилок при складанні протоколу загальних зборів громадської та/або благодійної організації
Найменування та назва громадської або благодійної організації
Найменування та назва англійською мовою громадської або благодійної організації
Реєстрація неприбуткової організації. Необ’єктивні відмови реєстраторів
Звертаємо увагу, що у даній статті ми не розбираємо питання кінцевих бенефіціарних власників.
Щодо них буде окрема стаття, до цього можете прочитати деякі старі статті Вірьовікної Лілії на Ліга Блог:
Кінцевий бенефіціарний власник громадської організації. Що треба знати?
Бій “громадські об’єднання” проти “кінцевий бенефіціарний власник”. Раунд другий
Кінцевий бенефіціарний власник та громсектор. Останній бій. Вирішальний
Що каже закон?
У чому різниця між засновниками благодійної організацією та громадським обєданням?
Стаття 12. Засновники та учасники благодійних організацій
“1. Засновниками благодійних організацій можуть бути дієздатні фізичні та юридичні особи, крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб публічного права.”
Для громадських об’єднань поняття засновників розкрито ширше, ніж для благодійних організацій.
Закон України “Про громадські об’єднання” від 22.03.2012 № 4572-VI (далі – ЗУ № 4572)
Стаття 7. Засновники громадського об’єднання
“1. Засновниками громадської організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 18 років, а молодіжної та дитячої громадської організації – 14 років.
2. Засновниками громадської спілки можуть бути юридичні особи приватного права, у тому числі громадські об’єднання зі статусом юридичної особи. Засновниками громадської спілки не можуть бути політичні партії, а також юридичні особи, щодо яких прийнято рішення щодо їх припинення або які перебувають у процесі припинення.
3. Кількість засновників громадського об’єднання не може бути меншою, ніж дві особи.
4. Засновниками громадської спілки не можуть бути юридичні особи приватного права, єдиним засновником яких є одна і та сама особа.
5. Засновником громадської спілки не може бути юридична особа приватного права, якщо засновник (власник істотної участі) цієї юридичної особи внесений до переліку осіб, пов’язаних зі здійсненням терористичної діяльності, або щодо яких застосовано міжнародні санкції.
6. Засновником громадської організації не може бути особа, яку визнано судом недієздатною.
7. Повноваження засновника громадського об’єднання закінчуються після державної реєстрації громадського об’єднання в установленому законом порядку.”
Як бачимо, для громадських об’єднань повноваження засновника закінчуються після державної реєстрації. А от для благодійних організацій не так все очевидно.
Для громадських об’єднань ми використовуємо форму 4 Заява щодо державної реєстрації юридичної особи – громадського формування (форма 4).
Для благодійних організацій – форма 2 Заява щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) (форма 2).
Інформація про засновників вноситься на сторінку № 4 в обох формах.
Якщо уважно подивитись на форми, то можна помітити, що формою 2 (для благодійних організацій) передбачена зміна відомостей про засновника, в той час як в формі 4 (для громадських об’єднань) немає подібних змін.
Тобто для громадських об’єднань форма 2 робить засновників незмінними, а саму цю графу “історичною” (тобто незмінною), тому це може викликати деякі складнощі при подальшій роботі громадського об’єднання, от як наприклад, з анкетування банків.
Для благодійних організацій лист № 4 в формі 2 має графу “Засновники/учасники”, тобто заповнюється цей лист не лише для засновників, а й для учасників. При цьому, в будь-який час можна буде внести зміни.
Заповнення реєстраційної форми
Історично так склалось, що засновники громадських об’єднань втрачають свій статус одразу після реєстрації та не можна внести зміни щодо засновників. Про це ми писали вище.
Якщо, наприклад, у засновника змінилась адреса чи засоби зв’язку, Ви не зможете це внести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, бо в реєстраційній формі № 4 відсутня графа, що відповідає за зміну відомостей про засновників.
Навіть якщо в громадській організації помирає засновник, то ви його теж не можете змінити.
Тому, якщо Вам поталанить із реєстратором (а практика у нас в Україні і досі часто грунтується часто на суб’єктивних причинах), то Вам дозволять під час реєстрації громадської організації на підставі статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” від 15.05.2003 № 755-IV (надалі – ЗУ №755 ) вписати у реєстраційну форму у аркуші 4 просто “ФІЗИЧНІ ОСОБИ”.
Стаття 9 ЗУ № 755. Відомості Єдиного державного реєстру
“8) перелік засновників та учасників (крім учасників громадських організацій, акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, частки яких обліковуються в обліковій системі часток, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, благодійних фондів та політичних партій) юридичної особи: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновником є фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновником є юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв’язку з державною реєстрацією;”
Це суттєво полегшить подальше життя Вашої організації.
Коли йдете реєструвати громадську організацію (щодо громадських спілок це не діє) заповніть два варіанти аркуша 4 форми 4:
1 варіант: на одному аркуші 4 форми 4 у графі засновники просто вказати “ФІЗИЧНІ ОСОБИ” та все інше залишити пустим;
2 варіант: заповнити необхідну кількість аркушів 4 форми 4 із вказанням всіх необхідних даних засновників.
І спитайте реєстратора, чи можна подати 1 варіант, який для Вас більш оптимальний.
Щодо благодійний організацій у формі благодійних фондів теж діє право не вказувати персональні дані засновників відповідно до статті 9 ЗУ № 755, а подати просто “фізичні особи”. Але це не так принципово, бо Ви можете їх змінити пізніше.
Питання для адвокатування
Відсутність у формі 4 можливості внесення зміни інформації про засновників та/або виключати засновників суттєво обмежує громадські об’єднання в їх правах.
А якщо подивитись на ситуацію з банками, то унеможливлює дотримуватись законних процедур громадськими об’єднаннями.
Погодьтесь, це важливо, щоб фізичні та/або юридичні особи, які давно вибули з громадського об’єднання, не залишалися в ЄДР засновниками, бо це викликає додаткових питань від різних установ та державних органів.
Можливість вносити зміни про відомості засновників, виключати або додавати самих засновників набагато спростить механізм реєстрації та взаємодії з іншими органами.
Було б добре, якщо у реєстраційній формі 4 додали відповідні графи, аналогічно до реєстраційної форми 2, щоб можна було вносити зміни в аркуші 4 щодо засновників громадського об’єднання.
Висновки і рекомендація
Як бачите питання реєстрації засновників є доволі дискусійним.
Для громадських організацій краще заповнювати форму 4 із зазначенням “фізичні особи”. Щодо громадських спілок, на жаль, не передбачено.
А якщо це не вдається (бувають такі реєстратори на місцях, які не погоджуються, а Ви судитись не хочете із ними), тоді дуже уважно вибирайте засновників у громадське об’єднання, щоб вони:
- не були пов’язані з сепаратизмом,
- не були замішані в корупційні скандали,
- не мали не закритих кримінальних проваджень щодо себе та/або непогашеної судимості,
- не мали проблем з проходженням фінансового моніторингу (відмиванням коштів тощо),
- не мали внутрішнього бажання блокувати роботу громадського об’єднання,
- не були “зашквареними” політиками (краще взагалі не брати у засновники політиків та державних службовців, бо це публічні особи, які дуже уважно перевіряються державними органами та банками, буде дуже складно пройти анкетування банку).
Ще дамо останню важливу пораду: якщо засновники мають реєстрацію по паспорту окуповані території, вказуйте їх адресу по довідці ВПО. Інакше оця “окупована територія” буде Вам ще довго аукатись.
Автори матеріалу
Волонтерка – юристка Тарасенко Олександра та Вірьовкіна Лілія
У разі необхідності індивідуальної консультації, звертайтесь на office@uny.org.ua
Не забувайте підписуватись у наш телеграм канал, там можна коментувати та задавати питання https://t.me/lawyer_for_NGOs
Підтримати проєкт можна на рахунок UA063052990000026008050287340
Отримувач ГО «Ти потрібен Україні», код за ЄДРПОУ 40112590
Приватбанк (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 305299),
Треба написати «благодійна допомога на статутну діяльність».