Що може були легше реєстраційних дій по неприбутковим організаціям (громадським та благодійним організаціям, громадським спілкам)?
На жаль, не все так просто.
У процесі підготовки документів виявляється, що є дуже багато “підводних каменів”.
Про деяких з ним ми вже з Вами розмовляли у наступних статтях:
Мета та цілі створення неприбуткової організації/спілки
Всеукраїнський статус та територія діяльності громадського об’єднання
Вимоги до статутів громадської або благодійної організації. Ч.1
5 помилок при складанні протоколу загальних зборів громадської та/або благодійної організації
Найменування та назва громадської або благодійної організації
Найменування та назва англійською мовою громадської або благодійної організації
Реєстрація неприбуткової організації. Необ’єктивні відмови реєстраторів
У цій статті поговоримо про інше питання – форму документу, що засвідчує намір та рішення проведення відповідних реєстраційних дії (створення організації та/або внесення змін).
Що каже закон?
Головний документ, що подається заявником для проведення реєстраційних дій
Стаття 17. Документи, що подаються заявником для державної реєстрації юридичної особи
“1. Для державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), крім створення державного органу, органу місцевого самоврядування, подаються такі документи:
2-1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновників, а у випадках, передбачених законом, – рішення відповідного державного органу, про створення юридичної особи;
…
- Для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п’ятою цієї статті, подаються такі документи:
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник – юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв’язку з юридичною особою;”
Таким документом може бути – протокол або рішення.
У чому ж різниця?
Відповідь проста – у кількості підписантів документа.
Громадські об’єднання – протокол. Інакше не можна.
Як відомо, громадські об’єднання утворюються двома або більше двох засновниками. Будь яке рішення, пов’язане із реєстраційними діями, оформляється на засіданні колегіального органу – на Загальних зборах.
Закон України “Про громадські об’єднання” від 22.03.2012 № 4572-VI (далі – ЗУ № 4572)
Стаття 7 ЗУ № 4572. Засновники громадського об’єднання
“3. Кількість засновників громадського об’єднання не може бути меншою, ніж дві особи.”
Стаття 9 ЗУ № 4572. Утворення та реєстрація громадського об’єднання
“1. Утворення громадського об’єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом.”
Таким чином щодо громадських організацій та/або громадських спілок можливо ТІЛЬКИ ПРОТОКОЛ.
Благодійні організації – все залежить від кількості засновників/учасників
Реєстраційні дії щодо благодійних організацій мають деякі особливості.
Як ми знаємо, засновників/учасників благодійної організації може бути один або більше.
Стаття 13. Види благодійних організацій
“2. Благодійним товариством визнається благодійна організація, яка створена не менше ніж двома засновниками та діє на підставі статуту.
- Благодійною установою визнається благодійна організація, установчий акт якої визначає активи, які один або кілька засновників передають для досягнення цілей благодійної діяльності за рахунок таких активів та/або доходів від таких активів. Установчий акт благодійної установи може міститися в заповіті. Засновник або засновники благодійної установи не беруть участі в управлінні благодійною установою. Благодійна установа діє на підставі установчого акта.
- Благодійним фондом визнається благодійна організація, яка діє на підставі статуту, має учасників та управляється учасниками, які не зобов’язані передавати цій організації будь-які активи для досягнення цілей благодійної діяльності. Благодійний фонд може бути створено одним чи кількома засновниками. Активи благодійного фонду можуть формуватися учасниками та/або іншими благодійниками.”
Якщо засновник/учасник один, то при створенні та здійсненні подальших реєстраційних змін щодо цієї благодійної організації необхідно складати РІШЕННЯ одноосібного засновника/учасника цієї організації.
Стаття 20 ЗУ № 5073. Загальні збори учасників благодійних товариств та благодійних фондів
“6. Якщо благодійне товариство або благодійний фонд має одного учасника, рішення, які повинні прийматися загальними зборами учасників такого благодійного товариства чи благодійного фонду, приймаються цим учасником одноосібно і оформлюються ним письмово у формі рішення.”
Якщо засновників/учасників два чи більше, то при створенні та/або здійсненні подальших реєстраційних змін необхідно оформляти ПРОТОКОЛ Установчих та/або Загальних зборів.
При цьому, варто звернути увагу на деякі види благодійної організації.
Стаття 13 ЗУ № 5073 вказує, що благодійні товариства не можуть бути створені менше ніж двома засновниками, тому на них теж розповсюджується вимоги щодо оформлення будь яких реєстраційних дій через протокол.
“2. Благодійним товариством визнається благодійна організація, яка створена не менше ніж двома засновниками та діє на підставі статуту.”
Якщо співставити статтю 13 і 20 ЗУ № 5073, то бачимо, що є так звана горизонтальна колізія – тобто колізії, що існують між нормами, які є рівними за юридичною силою. Такі колізії виявляються між приписами, які містяться в різних статтях одного нормативного акта.
Враховуючи, цю суперечку норм, вважаємо за доцільне звернутись до статті 13 ЗУ № 5073, бо саме вона закріплює вимоги до засновників, закріплює вимогу до їх кількості не менше двох. За таких умов оформлення документа колегіального органу може бути лише у формі протоколу.
Висновки та рекомендації
Треба запам’ятати, що лише благодійні організації у формі благодійних фондів з одним засновником/учасником мають право здійснювати реєстраційні дії на основі одноособового рішення засновника/учасника.
Реєстраційні дії усіх інших видів громадських об’єднань та благодійних організацій оформляються протоколом Установчих та/або Загальних зборів.
Автори матеріалу
Волонтерка – юристка Тарасенко Олександра та
Вірьовкіна Лілія
У разі необхідності індивідуальної консультації, звертайтесь на office@uny.org.ua
Не забувайте підписуватись у наш телеграм канал, там можна коментувати та задавати питання https://t.me/lawyer_for_NGOs
Підтримати проєкт можна на рахунок UA063052990000026008050287340
Отримувач ГО «Ти потрібен Україні», код за ЄДРПОУ 40112590
Приватбанк (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 305299),
Треба написати «благодійна допомога на статутну діяльність».