Реєстрація неприбуткової організації. Необ’єктивні відмови реєстраторів 

Ви отримали відмову при реєстраційних діях щодо неприбуткових організацій?  

 

До мене часто звертаються з питанням, а наскільки така відмова є об’єктивною та юридичною аргументованою. І може реєстратори хочуть хабарі? 

 

Колись давно, ще у 2008-2010 роках, я була державним службовцем та працювала в юстиції на напрямку реєстрації (легалізації) громадських формувань, тому точно я не маю намір когось обілити, зробити жертвами (громсектор), а когось одягнути у роль суспільного абюзера (реєстраторів).

 

Що тут казати, я сама часто писала відмови. Навіть пам’ятаю, як з посмішкою вказувала на зауваження майже кожній організації, яка до мене приходила подавати документи. І це я казала без жодної задньої думки про хабарі – боялась зробити щось неправильно та «сісти за це». Тому я чесно розумію більшість із вимог реєстраторів. 

Деякі з вимог описала у даних статтях: 

Мета та цілі створення неприбуткової організації/спілки

Вимоги до статутів громадської або благодійної організації. Ч.1
5 помилок при складанні протоколу загальних зборів громадської та/або благодійної організації

 

Але буває, коли я беру в руки «відмову», яку написали реєстратори якійсь організації, і зразу розумію, що я б на місці керівника «гнала б метлою» такого спеціаліста. Ось саме про ці випадки поговоримо у цій статті.

 

У відмові чітко не вказано перелік зауважень/помилок та посилання на нпа 

 

Дають відмову, де написано щось типу «документи порушують вимоги Конституції України та чинного законодавства України».

 

Так, серед причин для відмови є подібна Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV (надалі ЗУ № 775) – 

пункт 5 частини 1 статті 28 ЗУ № 775 «1. Підстави для відмови у державній реєстрації: «5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України»

 

Але зразу ж вказано у частина 3 статті 28 ЗУ № 775: 

«3. Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.»

 

Ви маєте від реєстратора отримати відмову, де буде чітко вказано: 

  1. який пункт статуту містить порушення,
  2. яка норма чинного законодавства України порушена.

 

Що робити у цьому випадку? 

 

1 шлях Ліберальний «Ми з Вами всі люди, всі втомлюємось, всі помиляємось»: Ви в усному порядку просите реєстратора роз’яснити помилки, намагаєтесь їх виправити. Вам все одно відмовлять при наступній подачі документів, але маєте можливість Ви потрапите до іншого реєстратора, який хоча б зазначить чіткі порушення.

 

2 шлях  Швидкий  «Нема часу панькатись»: Ви йде до керівника цієї реєстраційної служби та вимагаєте на підставі норм, які я вище вказала, переписати відмову із вказанням чітких причин, норм та пунктів статуту. Нагадуєте про суд. 

 

3 шлях Гонористий «я Вам не дЕвочка, мене тут по кабінетам ганяти»: Ви зразу пишете скаргу керівнику реєстраційної служби та/або звертаєтесь до суду. На жаль, мало хто з організацій люблять цей шлях. Ми будемо дуже раді, якщо хтось захоче ним піти – пишіть нам на office@uny.org.ua – за радістю допоможемо. 

 

Коли відмовляють на підставі наявності орфографічних помилок 

 

Пункт 3 частини 1 статті 15 ЗУ № 775. Вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації

«3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст.»

 

Такі відмови – для мене взагалі дикість, але, на жаль, вже постійна практика. 

 

Ось навіть по своїй організації ГО «Ти потрібен Україні» я отримала у останній раз відмову (Дніпро) на підставі орфографічних помилок.

 

При чому йшлось мова про розділ – права, цілі та напрямки діяльності організації. Усе, що реєстратор не зрозумів, він вказав, як помилки. 

 

Навіть участь у громадській експертизі нормативно правових актів, громадських слухань та подібне. 

 

Вважаю, чітке порушення, бо реєстратор не має право змушувати змінити організацію види діяльності та/або права. 

Частина 3 Статті 3  Закону України «Про громадські об’єднання» від 22 березня 2012 року № 4572-VI «Принципи утворення і діяльності громадських об’єднань «3. Самоврядність передбачає право членів (учасників) громадського об’єднання самостійно здійснювати управління діяльністю громадського об’єднання відповідно до його мети (цілей), визначати напрями діяльності, а також невтручання органів державної влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в діяльність громадського об’єднання, крім випадків, визначених законом.». 

 

Тут є теж декілька способів вирішення:

 

1 шлях – мій улюблений – «А що ти скажеш проти законодавства України?!»: Ви копіюєте цитату із нормативно -правового акту у лапках із посиланням на відповідну норму законодавства України. Так, у мене деякі статуту після відмов нагадують збірник цитат нормативно – правових актів, але що робити? Я ще виділяю жирним шрифтом та можу ще підкреслити ті пункти, до яких реєстратор «докліпався» та які я виправила. «Ну, що ж були там орфографічні помилки? Ось тобі НПА – спробуй сказати подібні зауваження нашим законодавцям» До речі у НПА, дійсно, є орфографічні помилки, але це не проблеми бідної організації.

 

2 шлях – «А кто тут шутить изволил?» (рос.мова, не знайшла схожої цитати): Ви пишете скаргу та/або звертаєтесь у суд щодо неправомірних вимог реєстратора про ці «орфографічні помилки», і вже у суді чи у скарзі доказуєте, що у пунктах Вашого статуту відсутні такі помилки, які б «не дають змоги однозначно тлумачити зміст» пунктів статуту. На жаль, мало хто з організацій люблять цей шлях. Ми будемо дуже раді, якщо хтось захоче ним піти – пишіть нам на office@uny.org.ua – за радістю допоможемо. 

 

3 шлях –  «А я постукаю ще раз і мені відкриють»: Ви щось формально по статуту змінюєте та знову подаєте документи, з надією, що вони потраплять до іншого «доброго» реєстратора. Вам відмовляють. Ви подаєте у іншому ЦНАПі, ми чекаєте поки Ваш реєстратор захворіє/піде у відпустку/звільниться. І колись Ваш час настає – і наступний реєстратор «упор» не бачить там орфографічних помилок, які б заважали зрозуміти норми статуту (бо їх там і не було, ми всі ж розуміємо). Бінго! 

 

До речі особисто по моєму кейсу – пізніше допишу, чим закінчилось, чи зміг реєстратор зрозуміти напрямки діяльності нашої організації, коли це виглядало вже наступним чином (до цього було просто написано словами, без лапок та посилання на НПА):

 

відповідно до пунктом 4 частини 1 статті 21 Закону України «Про громадські об’єднання» від 22 березня 2012 року № 4572-VI «брати участь у порядку, визначеному законодавством, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об’єднання та важливих питань державного і суспільного життя».

 

Ініціювання та брати участь у громадських слуханнях від імені територіальної громади, інтереси якої захищаються, відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативно – правових актів України; ініціювати та проводити громадську експертизу рішень діяльності органів виконавчої влади відповідно до чинного Порядку сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 р. N 976, та інших нормативно -правових актів України. 

 

Відповідно до пункт 1 частини 1 статті 21 ЗУ «Про громадські об’єднання» від 22 березня 2012 року № 4572-VI «1) вільно поширювати інформацію про свою діяльність, пропагувати свою мету (цілі)»

 

Висновки та рекомендації 

Є два випадки, які свідчать, що відмова у реєстраційних діях необ’єктивна: 

 

1)Вам не вказали чітко причину відмови, норму законодавства Україну, яку Ви порушили, та пункт статуту, де є порушення, 

2)Вам відмовили на підставі якихось орфографічних помилок, які нібито заважають зрозуміти норми статуту (я ще не бачила таких помилок, які б заважали б зрозуміти зміст, за всю свою практику з 2008 року).

Ваше право обрати подальшу модель поведінки – я описала у жартівливій форми ті, які я зустрічаю частіше. А вже Вам вирішувати, яку лінію та модель поведінки обрати. 

Звісно, я категорично проти навіть думок про дачу хабаря. ВОНО ВАМ ТРЕБА? СИДІТИ ЗА СТАТУТ? 

Це до речі відповідь на питання, чи можна через нас щось «порешать» («ми тут не можемо зареєструвати зміни у статут, Ви можете швидко це порешать за 1-2 дня, ми заплатимо»). НІТ, я проти особистого спілкування з реєстратором. Я НЕ виходжу на особисті зв’язки. Це принципова позиція. 

Я за боротьбу за Ваші права законними шляхами. Я за системні зміни у суспільстві.  

Автор матеріалу Вірьовкіна Лілія

У разі необхідності індивідуальної консультації, звертайтесь на office@uny.org.ua 

Не забувайте підписуватись у наш телеграм канал, там можна коментувати та задавати питання https://t.me/lawyer_for_NGOs 

Підтримати проєкт можна на рахунок UA063052990000026008050287340

Отримувач ГО «Ти потрібен Україні», код за ЄДРПОУ 40112590 

Приватбанк (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 305299), 

Треба написати «благодійна допомога на статутну діяльність».