На жаль, війна вносить корективи у наші плани. І хочемо ми чи ні, необхідно підлаштовуватись під умови сьогодення. Питання щодо необхідності зміни місцезнаходження з окупованої території України – одне з них.
Що таке місцезнаходження (юридична адреса)?
Стаття 45 Податкового кодексу України (далі – ПК України) Податкова адреса
“45.2. Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.”
Тобто, податкова адреса – це місцезнаходження юридичної особи.
Стаття 93 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) Місцезнаходження юридичної особи
“1. Місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.”
Місцезнаходження/податкова юридичної особи також часто називають “у народі” таким неофіційним терміном, як “юридична адреса” організації, хоча чинним законодавством України прямо не передбачено таке поняття.
Наслідки місцезнаходження юридичної особи на окупованій території
Стаття 13 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” від 15 квітня 2014 року № 1207-VII (надалі ЗУ № 1207) Особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території
“2. Здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами – підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.”
Тобто якщо місцем знаходження вашої організації є тимчасово окупована територія, банки мають право заблокувати рахунок організації, а донори відмовити у видачі грантів тощо.
Лист-роз’яснення НБУ №18-0006/8196 від 28.01.22: “ Якщо податковою адресою юридичної особи, фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, є місцезнаходження/місце проживання на тимчасово окупованій території, то банк не має права здійснювати операції за рахунками таких клієнтів до зміни їх податкової адреси на іншу територію України.“
Порядок зміни місцезнаходження громадської та благодійної організації
Зміна місцезнаходження громадської та/або благодійної організації, громадської спілки приймається на рівні вищого керівного органу – загальними зборами (може бути інша вищого органу, наприклад, рада тощо). Якщо Ваша організація – благодійна організація з одним учасником, то тоді зміна приймається на рівні рішення одноосібного учасника.
У вас має бути складений, прошитий та підписаний протокол загальних зборів (або інша назва органу) або рішення одноосібного учасника, а також реєстраційна форма на проведення відповідних реєстраційних дій.
На даний час не вимагається подання жодних документів, які підтверджують право власності на приміщення та/або оренду. Ви можете вказати будь який будинок та/або квартиру навіть без дозволу та попередження власників. Звичайно, винятками є будівлі, де здійснюють повноваження органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Але зверніть увагу, що на це місцезнаходження будуть надходити листи від податкової, тому необхідно вказувати таку адресу, до якої Ви маєте фізичний доступ. Деякі юридичні особи навіть платять оренду за “поштову адресу”, яку вказують у ЄДР, як місцезнаходження.
Оформлення протоколів та рішень – ми будемо розглядати у окремих статтях, бо це достатньо складна тема.
У цій статті розглянемо порядок заповнення реєстраційної форми.
За посиланням можна знайти реєстраційні форми у пдф та екс форматі.
Їх можна скачати та заповнити онлайн, або роздрукувати та заповнити від руки. Можна одну сторінку заповнити онлайн та потім щось дописати від руки. Різні способи заповнення не мають стати причиною відмови у прийнятті реєстраційної форми, бо заповнює та подає реєстраційну форму одна особа, а значить питання підроблення документів відсутнє.
Реєстраційна форма щодо зміни місцезнаходження громадської організації
Якщо зміни у громадській організації, то беремо форму 4: Заява щодо державної реєстрації юридичної особи – громадського формування (форма 4).
Зверніть увагу, що форма діє з 11 липня 2021 року. Зверху на ній це має бути вказано.
Перша сторінка
1.Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу – V
- Зміна місцезнаходження – V
- Прошу зареєструвати зміни до відомостей про юридичну особу протягом: громадське об’єднання, місцевий осередок громадського об’єднання: V 3 робочі дні.
Краще писати максимальний варіант. Інколи реєстратори взагалі просять не ставити галочки.
- Стан відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи:
якщо у вас є фраза в ЄДР про відсутність кінцевих бенефіціарних власників, то ставимо_ в актуальному стані V
якщо у вас в ЄДР нема фрази про відсутність КБВ, то ставимо _ потребують оновлення V
організаційно-правова форма – ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ
назва — лапки ставимо та пишемо назву вашої Організації
Нюанс: деякі реєстратори вказують, що при зміні місцезнаходження не потрібно заповняти найменування та назву, але це точно не може бути відмовою у проведенні реєстраційних дій.
На сайті Мінюсту вказано: “5) заповнення у заяві більше відомостей, ніж необхідно, не заборонено та не є підставою для зупинення розгляду документів (наприклад, для державної реєстрації припинення юридичної особи окрім обов’язкового внесення відомостей про ідентифікаційний код заявником може бути внесено відомості про організаційно-правову форму та назву. Аналогічно і при державній реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем);”
Під цим: підпис особи, яка подає документи, та дата подачі.
Друга сторінка
Не заповнюємо, якщо відомості про кінцевого бенефіціарного власника в актуальному стані. Окремо про цю сторінку буде в іншій статті.
Третя сторінка:
Ідентифікаційний номер громадської організації: вписуємо
Місцезнаходження: вписуємо нову адресу
Під цим: підпис особи, яка подає документи, та дата подачі.
Шоста сторінка:
Відомості про заявника та спосіб отримання виписки в паперовій формі (у випадку подання заяви в паперовій формі)
заповнюємо ПІБ, серія та номер паспорта, телефон.
особисто V
Під цим: підпис особи, яка подає документи, та дата подачі.
Реєстраційна форма щодо зміни місцезнаходження благодійної організації
Якщо зміни у громадській організації, то беремо форму 2: Заява щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) (форма 2).
Діє з 11 липня 2021 року (зверху вказано).
Перша сторінка
Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу – V
Зміна місцезнаходження – V
Стан відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи:
якщо у вас є фраза в ЄДР про відсутність кінцевих бенефіціарних власників, то ставимо_ в актуальному стані V якщо у вас в ЄДР нема фрази про відсутність КБВ, то ставимо _ потребують оновлення V
Прошу зареєструвати зміни до відомостей про юридичну особу протягом: – V 24-х годин..
організаційно-правова форма – БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ
назва — ставимо лапки та пишемо назву вашої Організації
Нюанс: деякі реєстратори вказують, що при зміні місцезнаходження не потрібно заповняти найменування та назву, але це точно не може бути відмовою у проведенні реєстраційних дій (явище пояснено).
Ідентифікаційний код благодійної організації: вписуємо
Друга сторінка:
Не заповнюємо, якщо відомості про кінцевого бенефіціарного власника в актуальному стані.
Третя сторінка:
Місцезнаходження: вписуємо нову адресу
Під цим: підпис особи, яка подає документи, та дата подачі.
“П’ята сторінка:
Відомості про заявника та спосіб отримання виписки в паперовій формі (у випадку подання заяви в паперовій формі)”
заповнюємо ПІБ, серія та номер паспорта, телефон.
особисто -V
Під цим: підпис особи, яка подає документи, та дата подачі.
Висновки та рекомендації
Є різні точки зору на питання, чи треба змінювати місцезнаходження організації з окупованих територій. Є навіть якійсь роз’яснення окремих юристів, що можна не змінювати, та все буде добре.
Але той, хто хоча б раз проходив процедуру анкетування при обслуговуванні банками або мав правовідносини з донорами, знають, що будь які такі ситуації можуть повністю заблокувати роботу організації.
І нащо потрібно самим ставити палки у колеса? Тим паче, що зміна місцезнаходження доволі проста процедура. Вона не вимагає жодних підтверджуючих документів про право власність та/або оренду майна.
Тому наша порада – змінюйте адресу. Живіть цим днем.
А потім – повернутись у свій улюблений офіс завжди встигнете.
З повагою,
Автори матеріалу
Волонтерка юристка Людмила Полянецька,
Вірьовкіна Лілія
У разі необхідності індивідуальної консультації, звертайтесь на office@uny.org.ua
Не забувайте підписуватись у наш телеграм канал, там можна коментувати та задавати питання https://t.me/lawyer_for_NGOs
Підтримати проєкт можна на рахунок UA063052990000026008050287340
Отримувач ГО «Ти потрібен Україні», код за ЄДРПОУ 40112590
Приватбанк (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 305299),
Треба написати «благодійна допомога на статутну діяльність».